Home KIERUNEK: WULKANICZNA KORONA ZIEMI

KIERUNEK: WULKANICZNA KORONA ZIEMI

dodał damian

Góry od najdawniejszych czasów fascynowały ludzkość. To na szczytach gór, zarówno tych wysokich jak również niższych ludzie umiejscawiali bogów lub inne siły nadprzyrodzone. Nadal znajdziemy święte góry na które nie można się wspinać. Większość jednak gór przestała być siedzibami bogów a stała się miejscem poszukiwań odpowiedzi na trapiące nas pytania, areną zmagań z trudnościami i własnymi ograniczeniami. Spośród wielu rodzajów gór, szczyty wulkaniczne są jednymi z najbardziej intrygujących.

Nie ma celu, nie ma życia

Moją pasją są góry, szczególnie te mniej popularne oraz podróże, od dziecka chciałem stanąć na każdym kontynencie. Z połączenia obu pasji zrodził się pomysł wejścia na najwyższy wulkan na każdym z siedmiu kontynentów, czyli zdobycia Wulkaniczne Korony Ziemi.

Pierwowzorem dla Wulkanicznej Korony Ziemi była Korona Ziemi (Seven Summits), stąd też wzięła się nazwa w języku angielskim, gdzie Wulkaniczna Korona Ziemi to The Volcanic Seven Summits – V7S (7 wulkanicznych szczytów). Więcej o Wulkanicznej Koronie Ziemi.

W drodze po Wulkaniczną Koronę Ziemi (WKZ)

Wulkaniczna Korona Ziemi to siedem wyjątkowych górskich przygód, na siedmiu kontynentach. Swoją przygodę rozpocząłem wysoko nad parującymi lasami deszczowymi w masywie Kilimandżaro. Przede mną kolejne wyzwania w tym wejście na prawie idealną piramidę Damavand w Iranie, pokonanie najsuchszego miejsca na Ziemi – pustyni Atakama w Chile na szczyt Ojos del Salado oraz postawienie nogi na ziemi niczyjej na Antarktydzie, na spektakularnie zlodowaciałej górze Sidley, tak odległej, że widziała ją wciąż tylko garstka ludzi. Wulkaniczna Korona Ziemi to jedno z ostatnich wielkich i wciąż mało popularnych wyzwań górskich.

Rozszerzenie

W przywołanym wcześniej linku o WKZ, znajdziesz informację o innych, tzw. drugich i trzecich Koronach Wulkanów. Drugie i trzecie szczyty WKZ są zdecydowanie mniej znane, bywają również trudniejsze technicznie – stąd stanowią nieformalne uzupełnienie projektu Wulkanicznej Korony Wulkanów.

Wulkaniczna Korona Ziemi – rozkład jazdy

Projekt obejmuje wejście na wszystkie 7 szczytów tworzących Wulkaniczną Koronę Ziemi: Ojos del Salado, Elbrus, Pico de Orizaba, Damavand, Mount Giluwe oraz Mount Sidley. Kilimandżaro (Kibo) zdobyłem przed rozpoczęciem projektu. Chcę jednak wrócić na Kilimandżaro, tym razem na Mawenzi.

Czas trwania projektu: za początek przyjąłem 2022 r., zakończenie planuję do 2027 r.

Na chwilę obecną (2023 r) projekt realizuję w większości ze środków własnych. Dystrybutor marki Chiruca w Polsce wspiera projekt wyposażając mnie w buty – za co jestem niezmiernie wdzięczny – więcej w Sponsorzy i Partnerzy

Mam nadzieję, pojawią się kolejni partnerzy i sponsorzy towarzyszący mi w realizacji projektu zdobycia Wulkanicznej Korony Ziemi. Możesz wesprzeć mnie również poprzez Patronite – zapraszam na mój profil

Najbliższy cel: Pico de Orizaba

Zamiast zakończenia

Mam nadzieję, że będziesz mi towarzyszyć w drodze na kolejne szczyty, do czego Cię serdecznie zapraszam, bo odważne projekty a za taki uważam Wulkaniczną Koronę Ziemi potrzebują partnerów a idee mimo tego, iż niejednokrotnie porywają tłumy to bez wsparcia pozostają tylko „niematerialnym bytem”.

W czasach gdy niemal codziennością stały się kolejne nowe rekordy na popularnych szczytach zdobycie Wulkanicznej Korony Ziemi nadal jest atrakcyjną a nawet pionierską aktywnością.

Damian Gurba – psycholog z wypiętrzonymi marzeniami