Home COACHING i OKOLICE 7 Nawyków skutecznego działania. Nawyk II – Zaczynaj z wizją końca

7 Nawyków skutecznego działania. Nawyk II – Zaczynaj z wizją końca

dodał damian

Zaczynaj z wizją końca – czyli jak?

Czy mam codziennie myśleć o swojej śmierci i martwić się tym? Nie zupełnie nie. Stephen Covey pisze o tym, aby „wizja końca” była punktem odniesienia.

Zadaj sobie pytanie jak wyglądałoby Twoje życie gdybyś przy każdym wyborze, przy każdym działaniu zastanowił się czy tak chcę być zapamiętany?

Zaczynać z wizją końca to mieć zrozumienie własnego przeznaczania, wiedzieć, dokąd się podąża, stawiać kroki we właściwym kierunku. Wiedzieć, co jest dla mnie najważniejsze. Tak jak przy budowie domu najpierw musi być wyobrażenie, potem plan, a następnie konsekwentne wdrożenie.

Podobnie np., gdy jesteś rodzicem. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko jest naprawdę niegrzeczne (mam na myśli NAPRAWDĘ), gdy mówiłeś 100 razy i nic, zero odzewu. Czujesz jak wzbiera w Tobie złość? Jak masz ochotę … i właśnie tu masz wybór. Możesz użyć siły, władzy, przemocy i osiągnąć swój cel. Możesz również spojrzeć z perspektywy końca – czego chcesz dzieci nauczyć, jakie wartości im przekazać, jak chcesz żeby się zachowywały gdy Ciebie przy nich nie będzie i wybrać zachowanie.

Covey uważa za niezwykle istotne stworzenia własnej misji życiowej. Poniżej przytaczam 2 przykłady misji życiowej, oba pochodzą z książki „7 nawyków skutecznego działania”

Treść misji #1

  • Najpierw odnieść sukces  w domu
  • Szukaj boskiej pomocy i doceniaj ją, gdy przyjdzie.
  • Nigdy nie idź na kompromis z uczciwością.
  • Pamiętaj o innych.
  • Wysłuchaj obu stron, nim wydasz sąd.
  • Radź się innych.
  • Broń nieobecnych.
  • Bądź uprzejmy, lecz stanowczy.
  • W każdym roku posiądź nową umiejętność.(…)”

Treść misji #2

„Życie rodzinne i kariera zawodowa są dla mnie jednakowo ważne. Będę się zatem starała się je pogodzić.Mój dom będzie miejscem, w którym ja, moja rodzina, przyjaciele i goście znajdą radość, wygodę, spokój i szczęście. Będę dbać o czystość i porządek, tak jednak, by było wygodnie tam żyć. Będę mądrze troszczyć się o to, co jemy, czytamy, oglądamy i robimy. (…)”

Jesteśmy unikalni i każda misja życiowa będzie inna. Można ja nazwać osobista konstytucją. Misja oparta na wartościach staje się podstawą podejmowania decyzji.

Gdy patrzę na grobowce wielkich,
Umiera we mnie wszelkie uczucie zazdrości;
Gdy czytam epitafia pięknych –
Odchodzą pragnienia nad miarę (…)
Gdy widzę królów leżących obok tych, co ich usunęli (…)
Rozmyślam ze smutkiem i zdziwieniem o małych rywalizacjach.
Joseph Addison

podobne wpisy

Dodaj komentarz