Home COACHING i OKOLICE 7 Nawyków skutecznego działania. Nawyk I: Proaktywność

7 Nawyków skutecznego działania. Nawyk I: Proaktywność

dodał damian

Nawyk, czyli co?

Mówimy tu o nawykach, czym więc one są? Według Stephena Coveya nawyk to połączenie; wiedzy (co i dlaczego robić) umiejętności (jak to robić) i chęci (chce to robić). Nawyki tworzą nasze życie i naszą rzeczywistość. Warto więc przyjrzeć się temu czy są one efektywne i czy wspierają nasz rozwój. Co bardzo ważne(!) Ty to nie nawyk. Ty możesz nawyk tworzyć wygaszać go lub zarządzać nim.

Pierwsze trzy opisane przez Coveya nawyki tworzą tzw. zwycięstwo osobiste, prowadzą do niezależności osobistej. Kto by tego nie chciał? Przyjrzymy się więc  pierwszemu nawyków, którym jest proaktywność. By mówić o proaktywności warto byś w tym momencie przyjrzał się temu jak siebie postrzegasz.

Odpowiedzialność

Czy Twoja głowa jest pełna określeń tego jak mówią o Tobie inni: „tobie się to nie uda!” „jak ty w tym wyglądasz, masz lustro?” „Jesteś taki pomocny i przyjacielski czy zrobisz to dla mnie zrobić?” itd.
Jeśli postrzegasz siebie przez pryzmat, tego co mówią inni może być Ci trudno zauważyć czego Ty potrzebujesz,czego chcesz. A może jest tak, że obarczasz innych za miejsce w życiu w którym jesteś, za swoje porażki?  Zrzucenie winy na innych  bywa odbarczające na krótką metę ale czyniące z Ciebie niewolnika dłuższej perspektywie. Bo jeśli to przez innych (szef, żona, rodzice, znajomi itp) mam tak jak mam w swoim życiu, to w jaki sposób  ja sam mogę cokolwiek zmienić? Kto zarządza Twoim życiem?

Nawyk I: Proaktywność

Pierwsze działanie więc to przyjrzenie się swojemu myśleniu – sposobie definiowania siebie i otaczającego świata. Zastanowienie się kim jestem i czego chcę. Proaktywność to wzięcie odpowiedzialności, za swoje życie, swoje wybory i konsekwencje tych wyborów. Będąc proaktywnym: nie szukasz wymówek, nie obarczasz innych winą, ale jesteś panem swojego życia, jesteś odpowiedzialny za swoje czyny i miejsce w którym się znajdujesz. To oznacza pilnowanie swojego języka i swojego myślenia. Czy myślisz: „muszę to” czy „wybieram to”? A może twierdzisz że: „gdyby tylko nie (rząd, rodzina, szef) to bym to zrobił a nawet tamto” czy „szukasz sposobów działania aby to osiągnąć”?
Proaktywność to pierwszy podstawowy krok do efektywnego życia. Zrób go.
Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem. Arystoteles

podobne wpisy

Dodaj komentarz