Home COACHING i OKOLICE Przeczytam tylko jedną książkę w roku

Przeczytam tylko jedną książkę w roku

dodał damian

52 książki w roku

Z okazji Nowego Roku wiele osób, co mnie cieszy, postawiło za cel czytanie 1 książki na tydzień (na podstawie rozmów które prowadzę z moimi Klientami). Cieszę że wielu z Was podchodzi tak ambitnie do tematu czytelnictwa – przeczytać 52 książki w roku to całkiem przyzwoity wynik.

A gdyby tak się zdążyło, iż w ciągu roku przeczytasz tylko jedna książkę? Przyjmijmy że w ciągu całego roku miałbyś przeczytać tylko 1 książkę. Co by to było – co byś polecił? Chętnie poznam Twoją pozycje.

7 nawyków skutecznego działania

Ja mam swój typ i zaraz o nim opowiem.  Przy założeniu jedna książka i nic poza wybór padł na „klasykę” Stephen Covey „7 nawyków skutecznego działania”. Dlaczego akurat ta książka? Gdyż przeczytana i wdrożona zmienia ludzi. W odróżnieniu od wielu książek z dziedziny sukcesu które mówią, że możesz wszystko, możesz osiągnąć  sukces,  Covey  pokazuje jak to zrobić. Opierając się na tytule można powiedzieć, że sprawia,  iż działanie staje się bardziej skuteczne.
Tylko pamiętaj (i tu zacytuję Coveya):
„Nauczyć się czegoś, ale tego nie robić, to tak, jakby się wcale tego nie nauczyć. Wiedzieć coś, ale nie wprowadzać wiedzy w czyn, to tak  jakby wcale nie wiedzieć.”
Na 7 nawyków skutecznego działania składa się wiele podstawowych zasad ludzkiej efektywności, są to podstawowe i pierwotne nawyki, oparte na zasadach stanowiących podstawę trwałego sukcesu i szczęścia. Stephen Covey tworzył listę 7 nawyków w oparciu o naturalne i uniwersalne według niego prawa i zasady.
Jedną z takich zasad jest zasad sprawiedliwości. Już u małych dzieci możemy obserwować występowanie tej jakby wrodzonej zasady. Oczywiście obserwujemy różnice w definiowaniu sprawiedliwości natomiast sama świadomość istnienia tej zasady wydaje się uniwersalna.
Kolejna zasada jest zasada godności ludzkiej, która swoje odzwierciedlenie znajduje w konstytucjach wielu krajów. Kolejna to zasada potencjału mówiąca o tym, ze ciągle jesteśmy w fazie rozwoju, wzrostu, wykorzystywania swojego potencjału. Z tą zasadą nierozerwalnie związane są zasada  cierpliwości, pielęgnowania i zachęty.
Już od samego początku możemy zauważyć, że Covey do zmiany i efektywności podchodzi o znacznie głębiej niż wiele książek poradnikowych. Tu zmiana dotyczy głębokiej refleksji nad sobą i swoim życiem i dzięki temu może być trwałaTo sukces oparty na głębokiej zmianie i pracy.
Na blogu znajdziesz krótki opis wszystkich nawyków – zapraszam do lektury bloga i oczywiście książki

podobne wpisy

Dodaj komentarz