Home MOJE WYPIĘTRZONE MARZENIA Wieżyca #KoronaPolski

Wieżyca #KoronaPolski

dodał damian

Po noclegu w Gdańsku i krótkim spacerze po Starym Mieście, pierwszym szczytem do Korony Polski zaplanowanym na dzisiaj jest Wieżyca. Wieżyca jest jednym z tych szczytów składających się na Koronę Polski, którą kojarzyłem wcześniej i którą miałem w planach odwiedzić. Wieżyca (kaszb. Wieżëca, niem. Turmberg lub Thurmberg) jest najwyższym punktem województwa pomorskiego. Jest to wzgórze pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 328,7 m n.p.m. Wieżyca jest również najwyższym, wzniesieniem polskich pojezierzy oraz całego Niżu Polskiego, nie wliczając sztucznie usypanej Góry Kamieńskiej.

Wieżyca – najwyższa góra województwa pomorskiego

Nie wiem czy fakt, że Wieżyca jest najwyższą górą w tej części Polski ale muszę przyznać, że jest to jeden z tych szczytów Korony Polski, gdzie bardziej niż pewne spotkacie innego turystę, co jest sporą odmianą po odwiedzeniu w ostatnich dniach Rowelskiej Góry i Dylewskiej Góry.

Zdobywanie Wieżycy rozpoczynamy na parkingu przy ulicy Długiej, parking jest płatny nie pamiętam ile kosztował bilet ale trochę samochodów jest zaparkowanych. Ścieżka dosyć szeroka i dobrze wydeptana, co wskazuję że sporo ludzi tędy wędruje. Mijamy grupki turystów, miejsce jest zdecydowanie popularnym celem wędrówek. Do wieży dochodzimy po niecałych 10 minutach, w końcu do przejścia mieliśmy tylko nie cały kilometr. Szczyt jest porośnięty lasem bukowym i na widoki nie ma co liczyć chyba że opłacisz wejściówkę i wdrapiesz się na wieżę widokową. Powiem: warto!

Wieża Widokowa Wieżyca im. Jana Pawła II

Wieża ma około 30 metrów wysokości. Jest to stalowa konstrukcja, która poza fantastyczną panoramą zapewnia również w czasie wiatru lekkie bujanie. Mam lęk wysokości, zwłaszcza na sztucznych tworach, typu wieże, mosty lub kładki i tutaj nie obyło się również bez szybszego bicia serca. Trafiliśmy na piękną pogodę wiec widoki dookoła robiły wrażenie.

U podnóża nowej wieży widokowej, znajdują się pozostałości starej drewnianej konstrukcji z czasów PRL.

Z istotnych rzeczy warto wspomnieć że przez szczyt Wieżycy prowadzi turystyczny Szlak Wzgórz Szymbarskich. Oznaczony kolorem czarnym, szlak prowadzi z Sierakowic do Sopotu i ma długość 122 km.

Schodzimy z wieży i kierujemy się na parking, przed nami dzisiaj jeszcze kamienne kręgi.

Metryczka

Nazwa: Wieżyca

Województwo: Pomorskie

Położenie: Wzgórza Szymbarskie

Wysokość: 328,7 m n.p.m.

Wybitność: 272 m

współrzędne: 54°13′25″N 18°07′24″E

podobne wpisy

Dodaj komentarz