Kolejnym punktem na mojej mapie zdobywcy Korony Polski po Rowelskiej Górze była Góra Dylewska. Najwyższy punkt województwa warmińsko-mazurskiego to jedno z wielu w okolicy wzniesień morenowych, porośnięte w części bukowym lasem co przywodzi na myśl tereny Beskidu Niskiego.
Dylewska Góra – najwyższy szczyt województwa warmińsko-mazurskiego
Na sam szczyt możemy dojechać rowerem, dojść pieszo lub nawet wjechać samochodem – najłatwiej i najszybciej od strony Wysokiej Wsi. Na szczycie znajduję się drewniana wieża widokowa, z której można podziwiać okolicę. Przy ładnej pogodzie zakładam, że może roztaczać się piękna panorama na „beskid mazurski”, niestety podczas mojej wizyty padał deszcz i widoczność nie powalała. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się przekaźnikowa stacja telewizyjna.
Kolejne 250 metrów w kierunku wschodnim od szczytu znajduje się „Muzeum skalne na Dylewskiej Górze”, zobaczyłem kilka zdjęć w Internecie i pominąłem tą atrakcje w swojej podroży.
Dylewska Góra to nie tylko najwyższy punkt województwa warmińsko-mazurskiego, jest to również najwyższe wzniesienie Wzgórz Dylewskich (Garb Lubawski) i całej północno-wschodniej Polski, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim. Dylewska Góra leży na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, który powołany do życia został między innymi dla ochrony wspomnianej urozmaiconej rzeźby i unikatowych walorów krajobrazowo-widokowych.
Zostawiamy „mazurskie beskidy” i kierujemy się do stolicy Pomorza, wcześniej jednak planujemy odwiedzić prywatne „Muzeum Volkswagena w Pępowie”.
METRYCZKA
Nazwa: Dylewska Góra
Pasmo: Wzgórza Dylewskie (Garb Lubawski)
Wysokość: 312 m n.p.m.
Wybitność: 194 m
współrzędne: 53°33′00″N 19°56′25″E