Home MOJE WYPIĘTRZONE MARZENIA Rowelska Góra i trójstyk Wisztyniec #KoronaPolski

Rowelska Góra i trójstyk Wisztyniec #KoronaPolski

dodał damian

W podróży po Polsce północo-wschodniej przyszedł czas aby w ramach Korony Polski zdobyć najwyższy punkt województwa podlaskiego – Rowelską Górę. Za nami „Szlak Otwartych Okiennic” i perły architektury drewnianej Podlasia.

Rowelska Góra jest jednym z tych w Koronie Polski, których zdobycie nie jest trudne technicznie ale może przysporzyć pewnych trudności w odnalezieniu.

Rowelska Góra – najwyższy punkt województwa podlaskiego

Przez samo wzniesienie przebiega droga wojewódzka nr 651, nigdzie jednak nie jest zaznaczony „szczyt”, tym samym nie ma co liczyć na pamiątkowe zdjęcie przy tablicy z nazwą czy innym charakterystycznym elementem. Na terenie wzniesienia postawiono turbiny Elektrowni Wiatrowej Wiżajny i to one mogą stanowić ciekawy temat zdjąć z Rowelskiej Góry. Gdy odwiedzałem Rowelską Górę całe wzniesienie pokrywały pola kukurydzy. Nie wiem jak u Was ale dla mnie pola kukurydzy i łażenie po nich to z horrorami kojarzę, do tego miarowy dźwięk wiatraka i błyski zbliżającej się burzy. Klimat Dzieci kukurydzy”, „W wysokiej trawie” – kiedyś bardzo lubiłem horrory.

Zostawiam najwyższe wzniesienie województwa podlaskiego i ruszam dalej. 7 kilometrów od Rowelskiej Góry poruszając się drogą wojewódzką 651 (ta sama droga która prowadzi przez Rowelską Górę) docieram do kolejnej atrakcji, jednego z sześciu trójstyków granic na terenie Polski.

Trójstyk Wisztyniec

Trójstyk granic „Wisztyniec”, bo o nim mowa, to punkt gdzie zbiegają się granice Polski, Federacji Rosyjskiej i Litwy. Nazwa Wisztyniec nawiązuje do położonego na pograniczu litewsko-rosyjskim Jeziora Wisztynieckiego i miejscowości o tej samej nazwie nad jego brzegiem po stronie litewskiej. Nazwa Wisztyniec funkcjonuje od roku 2010, wcześniej posługiwano się dość bezbarwną nazwą „punkt 1987”.

W miejscu styku granic państwowych stoi dwumetrowej wysokości monolit wykonany z granitu, na którym znajdują się złote godła państw. Warto pamiętać, że wokół monolitu można poruszać się tylko po terytorium Polski i Litwy, bez przechodzenia na stronę rosyjską.

Do trójstyku prowadzi około 400-metrowa ścieżka edukacyjna „Trójstyk granic-biegun zimna”. Jej początek znajduje się na nowo wybudowanym, bezpłatnym parkingu przy wspomnianej już powyżej drodze 651. Parking przeznaczony jest dla samochodów osobowych i autokarów, posiada wszystko co potrzeba czyli ławki, wiatę, toalety i stojaki na rowery. Na koniec dodam, że okolice Wiżajn to teren polskiego bieguna zimna, czyli miejsca, gdzie zimą często występują jedne z najniższych temperatur. Wierzę na słowo – byłem tam latem i było przyjemnie ciepło.

Korona Polski, najwyższy szczyt województwa podlaskiego

Nazwa: Rowelska Góra

Położenie: Pojezierze Wschodniosuwalskie

Wysokość: 298 m n.p.m

współrzędne: 54°21′14″N 22°53′12″E

podobne wpisy

Dodaj komentarz