Mamy wakacje, czas oddechu. Dla wielu to czas urlopów, być może nowe czas podsumowań 😉 Wielu z nas pól roku temu z okazji Nowego Roku, (tak przynajmniej sądzę po rozmowach, ze swoimi bliższymi i dalszymi znajomymi oraz Klientami) miało w planach czytać więcej książek.
Zastanawiałam się nad taką sprawą: jeśli w ciągu całego roku miałbyś przeczytać tylko 1 książkę to, co bym Ci poleciła? I wybór padł na klasykę Covey „7 nawyków skutecznego działania”. Dlaczego akurat ta książka? Gdyż przeczytana i wdrożona zmienia ludzi. W odróżnieniu od wielu książek z dziedziny sukcesu które mówią, że możesz wszystko, możesz osiągnąć sukces, Covey pokazuje jak to zrobić. Opierając się na tytule można powiedzieć, że sprawia, iż działanie staje się bardziej skuteczne.
Tylko pamiętaj (i tu zacytuję Coveya):
„Nauczyć się czegoś, ale tego nie robić, to tak, jakby się wcale tego nie nauczyć. Wiedzieć coś, ale nie wprowadzać wiedzy w czyn, to tak jakby wcale nie wiedzieć”.
Książkę Coveya będę przedstawiała w serii artykułów – to tak na wypadek gdybyś nie znalazł czasu na przeczytanie jej w całości. A może po prostu zachęcę Ci do tej lektury.
Na 7 nawyków skutecznego działania składa się wiele podstawowych zasad ludzkiej efektywności, są to podstawowe i pierwotne nawyki, oparte na zasadach stanowiących podstawę trwałego sukcesu i szczęścia. Najpierw Covey zachęca jednak do zrozumienia osobistych paradygmatów, czyli sposobów patrzenia na świata w rozumieniu postrzegania, rozumienia i interpretacji świata.
Jak duże znaczenie ma sposób patrzenia na świat ? Zaraz się przekonamy.
Kogo widzisz na obrazku obok? Młodą ponętną kobietę, z która byś się chętnie umówił na randkę ? Czy może starą kobietę wyglądem trochę przypominająca czarownicę? Od tego Kogo tam zobaczysz będzie zależało twoje zachowanie. Często sadzimy, ze widzimy rzeczy takimi jakimi są one w rzeczywistości. W rzeczywistości patrzymy na nie poprzez pryzmat tego jacy jesteśmy, naszych sądów i przekonań, naszego wychowania. Często opisując nasz stosunek do czegoś w zasadzie opisujemy siebie samych. Często wchodzimy w spory z innymi tylko dlatego, ze widzą świat inaczej. To tak jakbyśmy się kłócili z kimś jak dojść w określone miejsce, przy czy ten ktoś ma zupełnie odmienna mapę. Warto pamiętać wtedy, że kłócimy się o to czyja mapa jest lepsza, a nie rozmawiamy o rzeczywistości. Covey tworzył listę 7 nawyków w oparciu o naturalne, uniwersalne wg niego prawa i zasady.
Jedną z takich zasad jest zasad sprawiedliwości. Już u małych dzieci możemy obserwować występowanie tej jakby wrodzonej zasady. Oczywiście obserwujemy różnice w definiowaniu sprawiedliwości natomiast sama świadomość istnienia tej zasady wydaje się uniwersalna.
Kolejna zasada jest zasada godności ludzkiej, która swoje odzwierciedlenie znajduje w konstytucjach wielu krajów.
Kolejna to zasada potencjału mówiąca o tym, ze ciągle jesteśmy w fazie rozwoju, wzrostu, wykorzystywania swojego potencjału. Z tą zasadą nierozerwalnie związane są zasada cierpliwości, pielęgnowania, zachęty.
Już samo zapoznanie się z tymi zasadami wskazuje, że sukces o którym mówi Covey nie jest powierzchowny. To sukces oparty na głębokiej zmianie i pracy.
c.d.n.