Wiemy tez że nie każde 2 godziny są przez nas odczuwane tak samo. 2 godziny na youtube to chwila, a 2 godziny podczas pisania pracy zaliczeniowej/ prezentacji wydaje się czasami całym wiekiem. Powszechnie znanym prawem jest, że czas płynie inaczej w zależności po której stronie drzwi toalety stoisz 🙂
Naukowcy potwierdzili licznymi badaniami, że mimo iż każda godzina to obiektywnie 60 minut to jednakowoż dla każdego z nas psychologicznie ten czas płynie inaczej.
WZGLĘDNOŚĆ UPŁYWU CZASU – OD CZEGO ZALEŻY?
Wiek – dla małego dziecka pól roku do jego kolejnych np. 7 urodzin to znacząca część jego dotychczasowego życia, w którym to czasie przeżyje wiele nowych dla siebie rzeczy, będzie bardziej nastawiona na doświadczanie niż dorosły. Dla jego ojca pół roku przed 40-stką to będzie, tylko kolejne pół roku wypełnione pracą, chellengami, deadlinami i innymi ważnymi sprawami dorosłych. W tym więc wypadku dziecku czas będzie płynął wolniej jak twierdzi Steve Taylora z Liverpool John Moores University.
Emocje – strach – podczas odczuwania doświadczeń traumatycznych bywa, ze ludzie mają poczucie jakby czas płynął wolniej. Neurolog David Eagleman objaśnia, iż w takich sytuacjach obserwujemy wzmożona aktywność ciała migdałowatego, która sprawia, iż w krótkim czasie zapamiętujemy maksymalnie dużo informacji, co sprawia z kolei, iż wspomnienia tych momentów są bardziej rozbudowane i szczegółowe i w związku z tym wydaje się, że czas ich trwania był dłuższy.
Przyszłość vs Przeszłość – jak sadzisz, co wydaje nam się bliższe. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, ze przeszłość – bo się zdarzyła, wiemy, co było. Nic bardziej błędnego. Zgodnie z badaniami Eugene’a Caruso z University of Chicago to przyszłość wydaje się nam bliższa, gdyż zbliżamy się w jej kierunku. Ma to sens, prawda.
Motywacja – dokładnie tak, stara, dobrze znana i miliony razy przewałkowana motywacja. W momentach, gdy jesteśmy bardzo zmotywowani, gdy chcemy osiągnąć konkretny cel, a szczególnie, gdy ten cel jest związany z podstawowymi potrzebami fizjologicznymi czas subiektywnie płynie szybciej, gdyż mózg ogranicza procesy związane z pamięcią i uwagą i tym samym odrzuca mniej priorytetowe w tym momencie myśli, potrzeby emocje.
WZGLĘDNOŚĆ UPŁYWU CZASU – ĆWICZENIA
Jak te wiadomości przełożyć na zarządzanie swoją pracą?
- Doświadczaj jak dziecko – skup się na tej czynności, którą wykonujesz w całości – pierwszy etap- uporządkowanie, które Ci w tym pomoże masz już za sobą.
- Zaspokój swoje potrzeby fizjologiczne – snu, jedzenia itp., by dążenie do realizacji żadnej z tych potrzeb nie było w opozycji do zaplanowanego przez ciebie działania
- A jakie są twoje pomysły?