Home MOJE WYPIĘTRZONE MARZENIA Pico del Teide – informacje praktyczne

Pico del Teide – informacje praktyczne

dodał damian

nazwa: Pico del Teide

lokalizacja: Hiszpania, Teneryfa – Wyspy Kanaryjskie

wysokość: 3718 m n.p.m

wybitność: 3718 m

pierwsze wejście: 1582 Sir Edmund Scory (wikipedia.org/wiki/Teide, 24.06.2018 r)

uwagi: Pico del Teide, jest najwyższym szczytem Hiszpanii, jednak nie zaliczany jest do Korony Europy. Teide jest również najwyższą górą wśród wszystkich atlantyckich wysp. Wejście na szczyt nie przedstawia żadnych trudności technicznych. Poniżej szczytu ma swój przystanek górna stacja kolejki linowej Teleférico del Teide (3555 m n.p.m.)

data mojego wejścia: kwiecień 2016.

Kanaryjski Olimp – Pico del Teide

Dla pierwszych ludów Wysp Kanaryjskich – Pico del Teide była święta i mieli ją zamieszkiwać bogowie. Niczym Olimp dla starożytnych Greków.

Posłuchajcie tej historii. Dawno, dawno temu żył pewien stwór – demon, a imię jego było Guayota. Przybierał różne oblicza, najczęściej występował pod postacią czarnego psa. Pewnego dnia, świat pogrążył się w ciemnościach. To demon Guayota postanowił porwać i uwięzić wewnątrz góry, boga słońca – Megeca. Przerażona ludność, wznosiła błagalne modlitwy o pomoc, do najwyższego w hierarchii bogów, Achamana. Ten ugiął się i zwyciężył Guayotę, po czym zatkał nim wylot krateru, uwalniając Mageca. Od tamtej pory, demon próbował wydostać się z czeluści wulkanu – stąd erupcje. Aby go przestraszyć, część rdzennej społeczności paliła wielkie ogniska. Inni, prosząc o łaskę, składali przebłagalne dary. Po dziś dzień, archeolodzy znajdują kamienne narzędzia i ceramikę, w wielu trudno dostępnych miejscach, na zboczach góry. To taka historyjka z przymrużeniem oka – na rozgrzewkę. Teraz garść przydatnych informacji.

Księżycowy świat Teide

To właśnie wulkanicznemu szczytowi Teide, cała Teneryfa zawdzięcza magiczny, księżycowy krajobraz i ukształtowanie terenu. Na wyspie zobaczycie wiele pięknych, niespotykanych nigdzie indziej pumeksowych i bazaltowych formacji skalnych. Swym obliczem zaniepokoją Was zastygłe jęzory wulkanicznej lawy i pozostałości, w postaci ciemnych koryt, po niegdyś płynących tutaj rzekach. Będziecie urzeczeni czarnym piaskiem na plażach.

Tak wielka atrakcja turystyczna jakim jest bez wątpienia Pico de Teide ma również do zaoferowania swoim gościom przejazd kolejką linową – należy tylko pamiętać że górna stacja kolejki jest usytuowana poniżej szczytu i wjazd kolejka nie zwalnia nas z konieczności uzyskania bezpłatnego „permitu” na wejście na sam wierzchołek. Niemniej przejazd wagonikiem na taras pod szczytem jak przeczytałem na stronie kolejki przejazd: „pozwala doznać uczucia unoszenia się nad geologicznym skarbem, którego wulkan, kratery i rzeki lawy tworzą imponujący zestaw barw i kształtów unikalnych w skali świata.” Zachęceni? Jeżeli tak w linku znajdziecie stronę gdzie kupuje się bilet na przejazd kolejką

Kolejka linowa na Pico del Teide

Początki planów budowy kolejki sięgają lat 30-tych XX w. Właściwe jednak pracę budowlane ruszyły 4 września 1963 i trwały 8 lat, by 27 czerwca 1971 roku nastąpił odbiór kolejki.
Jak do dojechać własnym samochodem na parking przy dolnej stacji kolejki linowej na Teide. Gdzieś przeczytałem że wszystkie drogi na Teneryfie prowadzą na Teide, coś w tym jest.

Poniżej trasy z ważniejszych ośrodków na wyspie:

  • Z Santa Cruz de Tenerife i San Cristóbal de La Laguna: droga TF-24 z La Laguna (Carretera de La Esperanza), która następnie łączy się z TF-21.
  • Z Puerto de la Cruz lub La Orotava: droga TF-21 na wulkan Teide − dojazd z La Orotava.
  • Z Los Gigantes: TF-38 przez Chío, która łączy się z TF-21.
  • Z Playa de las Américas lub Los Cristianos: droga TF-21 z Vilaflor, która prowadzi do Parku Narodowego.

Kolejka linowa znajduje się na 43 km drogi TF-21.

Poniżej przybliżone odległości do dolnej stacji kolejki na Teide z kilku miejscowości na wyspie:

  • Santa Cruz: 64 km
  • La Laguna: 55 km
  • Puerto de la Cruz: 45 km
  • Los Gigantes: 52 km
  • Los Cristianos: 47 km
  • El Médano: 52 km

Dolna stacja Kolejki na Teide

Stacja dolna kolejki linowej na Teide znajduje się na wysokości 2356 m n.p.m. i jest bardzo łatwo dostępna drogami dojazdowymi z wybrzeża. Wokół stacji dolnej ulokowany jest spory bezpłatny parking – posiada 220 miejsc do parkowania. Parking czynny jest w zależności od pory roku od 8:00 do 18:00, a w sezonie letnim do 19:30.
Przy dolnej stacji znajdziecie całe zaplecze turystyczne gdzie można spędzić czas czekając na swoje miejsce w wagoniku, wydać miliony monet na kawę i suveniry ale również uzyskać informacje o różnych szlakach na Teide. Taka trochę Gubałówka

Górna stacja Kolejki na Teide

Wagoniki docierają na wysokość 3555 m n.p.m. Górna stacja to niewielki hall, gdzie znajdziecie toaletę i najwyżej położoną w Hiszpanii budkę telefoniczną, co ciekawe działa tam również WI-FI (tak przynajmniej przeczytałem w Internecie). Nie ma tutaj kawiarni i sklepów, kawałek od budynku stacji znajdują się punkt kontrolny na krater Teide (Szlak nr 10 Telesforo Bravo). Pamiętajcie, że mimo iż jesteście na ciepłej (a nawet gorącej Teneryfie) górna stacja kolejki znajduje się ponad 1000 metrów wyżej niż nasze Rysy i pogoda może zaskoczyć. Różnica temperatur może być przyjemnym chłodnym ukojeniem od upału na wybrzeżu ale również może mocno dać się we znaki.

Czas wjazdu kolejką linową na Teide?

Przejazd z dolnej stacji kolejki linowej do górnej stacji na Teide zajmuje około 8 minut, w tym czasie pokonujemy ponad 1200 metrów różnicy wysokości (z 2356 m na 3555 m n.p.m.

Pico del Teide wysokość

Pico del Teide wznosi się na wysokość 3718 metrów n.p.m. To najwyższy szczyt Hiszpanii. Od jego podstawy, na dnie oceanu, do wierzchołka jest ponad 7 kilometrów. Ostatnia erupcja miała miejsce: 18 listopada 1909

Pozwolenie na wejście na szczyt wulkanu

Aby wejść na szczyt (powyżej górnej stacji kolejki) trzeba mieć pozwolenie. Wspominane pozwolenie uzyskać  online (i tylko w ten sposób), na TEJ STRONIE. Jego brak może nam popsuć całą wycieczkę (ale nie musi ). Pozwolenie jest bezpłatne, jednak limit miejsc jest ograniczony – może je otrzymać maksymalnie 200 osób dziennie. Na dodatek, trzeba czekać na wolny termin – zazwyczaj kilka dni ale może się zdarzyć że nawet kilka tygodni, w zależności od sezonu. Zatem, jeżeli planujecie wyprawę na wulkan, pomyślcie o tym trochę wcześniej. Oprócz konkretnego dnia, wybiera się też godzinę wejścia (określa się przedział czasowy, np. 9.00-11.00).

Schronisko Altavista

Jeżeli z jakiegoś powodu nie załatwiliście pozwolenia – nie wszystko stracone. Jest szansa, w postaci noclegu, w schronisku Altavista. Wówczas, nie musicie go mieć. Z tym, że nocleg również należy rezerwować z wyprzedzeniem (z mojej relacji przekonacie się, że lepiej to zrobić zawczasu). Schronisko znajduje się na wysokości 3260 metrów n.p.m. i może pomieścić maksymalnie 54 osoby, a zostać można tylko na jedną noc. Do dyspozycji mamy trzy duże pokoje koedukacyjne z piętrowymi łóżkami, kuchnię, jadalnię i łazienkę (bez prysznica). Nie trzeba brać ze sobą śpiworów – otrzymamy pościel.

Schronisko zostało zbudowane w 1892 roku, a Rada Wyspy Teneryfy przejęła nad nim pieczę w 1950 roku. W 2007 roku zostało ono gruntownie wyremontowane.

A jak z Altavistą też nie wyjdzie? Cóż, wtedy pozostaje kombinować (jak to w moim przypadku było – więcej o mojej przygodzie przeczytasz tutaj) i liczyć na łut szczęścia.

Wulkan Teide – co zabrać i inne informacje:

  • Jak już wspomniałem – Teide ma 3718 m n.p.m. zgodnie z tym czego uczą w szkole, na każde 100 metrów w górę temperatura spada o 0,5*C czyli jeżeli na plaży, powiedzmy w Los Cristianos na południu wyspy mamy 21*C na szczycie będzie ok. 2/3*C i prawdopodobnie będzie wiało 😉
  • Warto o tym pamiętać – co by nie zmarznąć. Zimą i wiosną na szczycie zalega pokrywa śnieżna, co ładnie na zdjęciach wygląda.
  • Wychodząc zabierz ze sobą spory zapas wody – min. 2 litry na osobę (ja wziąłem za mało).
  • Pamiętaj o jedzeniu – najlepiej sprawdzą się rzeczy lekkie (batony, żele, kanapki itp.);
  • Ubierz się „na cebulkę” albo weź ubrania na zmianę – niżej bywa gorąco, na szczycie może leżeć śnieg, no i bardzo wieje, stąd polecam kurtkę przeciwwiatrową (softshela lub podobne)
  • Wygodne buty (tzw. „podejściówki” wydają się idealne – jeżeli nie zalega śnieg oczywiście, sprawdzą się również klasyczne buty trekkingowe )

Co jeszcze może Ci się przydać? – niech każdy zadecyduje sam, znając własne potrzeby, niemniej pomocne mogą się okazać: , latarka albo czołówka, okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem i jakaś mapa (nie zapomnijcie naładować telefonu);

  • Nocleg w schronisku zarezerwujesz na stronie schroniska Altavista
  • Do Parku Narodowego Teide, dotrzesz również autobusem
  • A jeśli zabraknie Ci sił po zdobyciu szczytu, możesz zjechać kolejką Teleferico.

Zobacz moją relację z wejścia na najwyższy szczyt Oceanu Atlantyckiego: Wulkan Pico del Teide – w jeden dzień bez kolejki

podobne wpisy

Dodaj komentarz