Home MOJE WYPIĘTRZONE MARZENIA Wyspy Kanaryjskie: Pico del Teide – informacje praktyczne

Wyspy Kanaryjskie: Pico del Teide – informacje praktyczne

dodał damian
0 komentarz

nazwa: Pico del Teide

lokalizacja: Hiszpania, Teneryfa – Wyspy Kanaryjskie

wysokość: 3718 m n.p.m

wybitność: 3718 m

pierwsze wejście: 1582 Sir Edmund Scory (wikipedia.org/wiki/Teide, 24.06.2018 r)

uwagi: Pico del Teide, jest najwyższym szczytem Hiszpani, jednak nie zaliczany jest do Korony Europy. Teide jest również najwyższą górą wśród wszystkich atlantyckich wysp. Wejście na szczyt nie przedstawia żadnych trudności technicznych. Poniżej szczytu ma swój przystanek górna stacja kolejki linowej Teleférico del Teide (3555 m n.p.m.)

data wejścia: kwiecień 2016.

Wulkan Teide

Pico del Teide od bardzo dawna było na mojej liście do „zdobycia”. Planowo miał to być standardowy wpis wspominkowy z wejścia na kanaryjskiego giganta ale się rozpędziłem i trochę dużo tekstu wyszło – stąd wpis został podzielony na 2 części: ta którą właśnie czytasz zawiera informacje praktyczne dotyczące Teide, cześć druga Wulkan Pico del Teide – trekking w jeden dzień  to zapis mojego wejścia na najwyższą wtedy górę w moim dorobku

Co by nie przedłużać – zaczynajmy!

Kanaryjski Olimp – Pico del Teide

Dla pierwszych ludów Wysp Kanaryjskich – góra święta, siedziba bogów. Niczym Olimp dla starożytnych Greków.

Posłuchajcie tej historii. Dawno, dawno temu żył pewien stwór – demon, a imię jego było Guayota. Przybierał różne oblicza, najczęściej występował pod postacią czarnego psa. Pewnego dnia, świat pogrążył się w ciemnościach. To demon Guayota postanowił porwać i uwięzić wewnątrz góry, boga słońca – Megeca. Przerażona ludność, wznosiła błagalne modlitwy o pomoc, do najwyższego w hierarchii bogów, Achamana. Ten ugiął się i zwyciężył Guayotę, po czym zatkał nim wylot krateru, uwalniając Mageca. Od tamtej pory, demon próbował wydostać się z czeluści wulkanu – stąd erupcje. Aby go przestraszyć, część rdzennej społeczności paliła wielkie ogniska. Inni, prosząc o łaskę, składali przebłagalne dary. Po dziś dzień, archeolodzy znajdują kamienne narzędzia i ceramikę, w wielu trudno dostępnych miejscach, na zboczach góry. To taka historyjka z przymrużeniem oka – na rozgrzewkę. 😉 Teraz garść przydatnych informacji.

Księżycowy świat Teide

To właśnie wulkanicznemu szczytowi Teide, cała Teneryfa zawdzięcza magiczny, księżycowy krajobraz i ukształtowanie terenu. Na wyspie zobaczycie wiele pięknych, niespotykanych nigdzie indziej pumeksowych i bazaltowych formacji skalnych. Swym obliczem zaniepokoją Was zastygłe jęzory wulkanicznej lawy i pozostałości, w postaci ciemnych koryt, po niegdyś płynących tutaj rzekach. Będziecie urzeczeni czarnym piaskiem na plażach.

Teide wysokość

Pico del Teide wznosi się na wysokość 3718 metrów n.p.m. To najwyższy szczyt Hiszpanii. Od jego podstawy, na dnie oceanu, do wierzchołka jest ponad 7 kilometrów. Jest to wulkan czynny – na szczęście od 1909 roku uśpiony.

Teide pozwolenie na wejście

Aby wejść na szczyt trzeba mieć pozwolenie. Można wyrobić je online (i tylko w ten sposób), na TEJ STRONIE. Jego brak może nam popsuć całą wycieczkę (ale nie musi ). Pozwolenie jest bezpłatne, jednak limit miejsc jest ograniczony – może je otrzymać maksymalnie 200 osób dziennie. Na dodatek, trzeba czekać na wolny termin – do kilku tygodni, w zależności od sezonu. Więc, jeżeli planujecie wyprawę na wulkan, pomyślcie o tym trochę wcześniej. Oprócz konkretnego dnia, wybiera się też godzinę wejścia (określa się przedział czasowy, np. 9.00-11.00).

Jeżeli z jakiegoś powodu nie załatwiliście pozwolenia – nie wszystko stracone. Jest szansa, w postaci noclegu, w schronisku Altavista. Wówczas, nie musicie go mieć. Z tym, że nocleg również należy rezerwować z wyprzedzeniem (z mojej relacji przekonacie się, że lepiej to zrobić zawczasu). Schronisko znajduje się na wysokości 3260 metrów n.p.m. i może pomieścić maksymalnie 54 osoby, a zostać można tylko na jedną noc. Do dyspozycji mamy trzy duże pokoje koedukacyjne z piętrowymi łóżkami, kuchnię, jadalnię i łazienkę (bez prysznica). Nie trzeba brać ze sobą śpiworów – otrzymamy pościel. Niestety, nie ma żadnego baru ani bufetu, ale są automaty z napojami i słodyczami. A jak z Altavistą też nie wyjdzie? Cóż, wtedy pozostaje kombinować (jak to w moim przypadku było) i liczyć na łut szczęścia.

Jak ubrać się na wulkan Teide

Jak już wspomniałem – Teide ma 3718 m n.p.m. zgodnie z tym czego uczą w szkole, na każde 100 metrów w górę temperatura spada o 0,5*C czyli jeżeli na plaży, powiedzmy w Los Cristianos na południu wyspy mamy 21*C na szczycie będzie ok. 2/3*C i prawdopodobnie będzie wiało 🙂

Warto o tym pamiętać – co by nie zmarznąć, Zimą na szczycie zalega pokrywa śnieżna, co ładnie na zdjęciach wygląda, zwłaszcza gdy odwiedzamy Teneryfę zimą aby złapać trochę słońca 😉

Zobacz moją relację z wejścia na najwyższy szczyt Oceanu Atlantyckiego

 

podobne wpisy

Dodaj komentarz