Home PSYCHOLOG W GÓRACHBAJKI I INNE HISTORIE Czego sobie dzisiaj gratulujesz?

Czego sobie dzisiaj gratulujesz?

dodał damian

Nazywam się Damian Gurba jestem człowiekiem i jest to jeden z tych elementów z którymi trudno dyskutować. Można mi również przyczepić kilka określników – etykiet. Etykiety bywają użyteczne, mówią nam czego mamy się spodziewać po zawartości. Etykiety jak heurystyki mają pewnie tyle samo zalet co wad ale to dyskusja na inny czas i miejsce.

Wracając jednak do moich etykiet: coach, przedsiębiorca, partner, miłośnik gór, zadowolony facet po trzydziestce ot pierwsze z brzegu które mi się podobają. Wspominam o nich bo po części pozawalają określić kim jestem i pozwalają określić mój stosunek do swego jestestwa. Lubię siebie, szanuję siebie a czasami nawet podziwiam i nie chodzi mi tutaj o megalomanie i egotyzm ale o szczerą akceptację siebie i szacunku do swojego miejsca w podróży jaką jest życie.

Mówię o tym bo założyłem sobie iż moim cele na te kilka minut jest zrobienie wszystkiego co w mojej mocy aby zaprosić Cię do zatrzymania się w przenośni i dosłownie, wzięcia głębokiego oddechu lub kilku i zastanowienia się, przypomnienia sobie:

Kiedy ostatni raz powiedziałaś/powiedziałeś sobie coś miłego?

Bardzo często oczekujemy że to nasze środowisku: partner, partnerka, rodzice, znajomi, przyjaciele czy też dzieci, mają nas docenić, zauważyć efekty naszej pracy, wesprzeć dobrym słowem. Stawiamy ich w bardzo trudnej roli – jurorów którzy mają być czujni, bo to może właśnie dzisiaj uważasz że powinieneś otrzymać nagrodę lub chociaż wyróżnienie w konkursie „jestem super bo…”. Pamiętaj iż przenosząc na innych prawo do pochwał i doceniania, sporo ryzykujesz narażając się na możliwość zawodu i mniej lub bardziej częstej reglamentacji w/w dóbr w stałym asortymencie naszego życia. Outsoursując akceptację stawiamy się w mało komfortowej sytuacji, stąd moje kolejne pytanie dzisiaj do Ciebie:

Z czego jesteś dumna/dumny?

Doceniając siebie, bierzesz również odpowiedzialność za swoje uczucia, swoje działania, generalnie za swoje życie. Będąc odpowiedzialnym, uzyskujesz również sprawczość. Biorąc odpowiedzialność za siebie i swoje decyzje masz możliwość wyboru jaki dzisiaj będzie Twój dzień. Przed nami ostatnie pytanie na dzisiaj do Ciebie, chcę żebyś ściszył na moment swojego wewnętrznego cenzora i w duchu pełnej akceptacji, pozwolił cieszyć się każdym najmniejszym sukcesem którego jesteś sprawcą. Uśmiechnij się i powiedz czego sobie dzisiaj gratulujesz!

Tekst powstał pierwotnie na potrzeby programu „Aktywator” który był emitowany w telewizji Active Family.

podobne wpisy

Dodaj komentarz