Home COACHING i OKOLICE 7 nawyków skutecznego działania. Nawyk 5: Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym

7 nawyków skutecznego działania. Nawyk 5: Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym

dodał admin

Najpierw staraj się zrozumieć potem być zrozumianym

Wyobraźmy sobie idziemy do okulisty a on zamiast badać nam wzrok lub zadać pytania, mówi: „o proszę weź to są moje okulary na pewno Ci pomogą.”
Bierzesz widzisz jeżdżę gorzej a okulista mówi że się przyzwyczaisz.
Te okulary to dobre rady. Dobre bo poparte dobrymi intencjami, ale nie przystające do adresata, dane z własnego doświadczenia, bez zapytania, bez zrozumienia drugiej osoby.
Jakbyś się czuł dostając takie okulary? A jak często sam je dajesz?
Stephen Covey zachęca do prawdziwego empatycznego słuchania. Patrzenia na świat oczami rozmówcy – jego, nie twoimi oczami. Słuchasz nie tylko uszami ale również sercem. Bez ocen bez porównywania. Po prostu jesteś i słuchasz.

Najpierw diagnoza (zrozumienie) potem recepta (rozwiązanie)

W praktyce różnie to jednak bywa. Często właśnie radzimy zanim zrozumiemy, albo oceniamy czy to dobrze czy to źle, czy nam się to podoba. Nam a nie osobie z którą rozmawiamy. Sondujemy- zadajemy pytania z własnego punktu odniesienia, radzimy, radzimy, czy też interpretujemy – wyjaśniamy motywy działania innych ludzi w oparciu o własne doświadczenie.
04
Możesz się oburzyć a co niby mam robić to przecież mogę doświadczenie. Słuchać. Zmiana rozumienia drugiej osoby, a raczej jej zrozumienie, poznanie zmieni twoje postrzeganie. Nie jest łatwo ocenić kogoś, szczególnie ocenić negatywnie gdy go zrozumiesz jego potrzeby, powody. Na pewno też zauważysz jak wzrośnie poziom wzajemnego zaufania.

Gdy zrozumiesz, czas na bycie zrozumianym

Tu Cavey odwołuje się do greckiej filozofii: Ethos, Pathos i Logos, w tej kolejności. Najpierw Ethos czyli osobista wiarygodność, spójność wewnętrzna, potem Pathos – empatia, empatyczna komunikacja i Logos – logika, rozum.
Wielką siła tego nawyku jest fakt, iż znajduje się on w samym centrum twojego kręgu wpływu. Nawet jeśli dzieje się coś niespodziewanego i masz poczucie że na niewiele rzeczy masz wpływ, zawsze możesz czynić starania by zrozumieć drugą stronę. Autor zachęca by piąty nawyk wcielać od zaraz. Zawsze jest relacja, która potrzebuje więcej twojego zrozumienia. 

podobne wpisy

Dodaj komentarz