Home TRASY SAMOCHODOWE Trasa Samochodowa Grossglocknerstrasse, AUSTRIA

Trasa Samochodowa Grossglocknerstrasse, AUSTRIA

dodał damian

Alpejska trasa samochodowa Grossglocknerstrasse

 

 

Jedna z najpiękniejszych tras samochodowych w Europie, w najwyższym miejscu osiąga wysokość 2504 m n.p.m.  Trasa prowadzi przez alpejską część Austrii, łącząc dwa kraje związkowe: Salzburg i Karyntię. Droga Grossglockner leży na terenie Parku Narodowego Taury Wysokie. Została otwarta 3 sierpnia 1935 i jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Austrii.

Trasa widokowa Grossglockner Hochalpenstrasse

Przemierzając trasę mamy okazję podziwiać malownicze piękno alpejskiej przyrody jak również obserwować wraz ze zwrotem wysokości zmieniające się pietra roślinne i klimatyczne.

Grossglockner oferuję niezapomniane wrażenia dzięki licznym serpentynom, na punktach widokowych zrobimy fantastyczne zdjęcia a jakby tego było mało po drodze mamy jeszcze restauracje i inne atrakcje – przy Kaiser-Franz-Josefs-Höhe powstało małe turystyczne miasteczko.

Fuscher Torl i Hochtor

Wśród punktów widokowych, najbardziej znanym jest ten zlokalizowany na przełęcz Fuscher Torl, gdzie znajduję się duży parking oraz kaplica upamiętniająca robotników, którzy zginęli podczas budowy drogi. Z parkingu można również udać na Edelweiss-Spitze (2571 m n.p.m.) – najwyższy punkt trasy.

Z tego miejsca również można podziwiać lodowiec Pasterze, który niestety wraz z postępującym procesem cofania się lodowców w Alpach za ok. 80 lat stanie tylko wspomnieniem. Jeżeli zainteresował Cię temat znikania Lodowca Pasterze zobacz zdjęcia tutaj

Trasa Grossglockner Hochalpenstrasse w skrócie:

długość trasy: 48 km

początek: Bruck an der Großglocknerstraße, koniec: Kaiser-Franz-Josefs-Höhe

lokalizacja: Austria, Salzburg i Karyntia. Taury Wysokie

uwagi: Droga Großglockner Hochalpenstraße czynna jest od początku maja do początku listopada

Wjazd na trasę jest płatny, posiadacze dziennej winietki na samochód osobowy lub motocykl w dniu wydania karty mogą wielokrotnie wjeżdżać na trasę przez bramki z kasami.

Ja przejeżdżałem trasę na początku maja i  w najwyższym miejscu trasy miałem okazję jechać wzdłuż ogromnej ściany śniegu 😉

Dodaj komentarz