Postanowienia noworoczne: co zrobić, by udało się ich dotrzymać?
Postanowienia noworoczne a cele noworoczne czy to jest jakaś różnica? No cóż jakaś pewnie jest skoro zadania w pracy nazywamy celami nie postanowieniami. Zwróciłeś kiedyś na to uwagę?
Szybki przepis na SMART cele noworoczne – jeszcze przed Sylwestrem 🙂
Zacznij od spisania każdego postanowienia w formie zdania wyrażonego kategoriach pozytywnych – nie to czego nie chcesz ale to czego chcesz.
Od postanowienia noworocznego do SMART celu
1 krok – S jak specyficzny
Każdy cel należy najpierw zoperacjonalizować czyli przełożyć z wizji na działanie. Jeśli nie damy sobie dokładnych wytycznych to jak zamierzamy dojść do właściwego miejsca? Np. chcę nauczyć się mówić w języku angielskim na poziomie B2 – jasno określone, opisane, znane są kryteria za pomocą których możemy sprawdzić realizację celu.
2 krok – M jak mierzalny – musisz wiedzieć w jaki sposób sprawdzisz czy osiągnąłeś cel oraz na jakim etapie realizacji się znajdujesz. W naszym przykładzie jest to dość proste, gdyż jest to międzynarodowy egzamin o dobrze określonych wytycznych programowych
3 krok – A jak atrakcyjny – to jest twój cel i ważne byś chciał go realizować. Ważne by wizja zrealizowanego celu Ciebie nakręcała.
4 krok R jak realistyczny – tutaj warto wypośrodkować między ambicją – tak by cel nie był zbyt łatwy a realnością – by cel nie był zbyt trudny. Gdy będzie zbyt łatwy nie będzie to żadne wyzwanie, a gdy będzie zbyt trudny będzie tak dalece oddalony od realnej sytuacji, że nawet nie zaczniesz działać tylko od razu się zniechęcisz i pomyślisz, ze Ci się nie uda.
5 T jak terminowy – cel powinien być określony w czasie. Realnie określony w czasie. I tu znowu należy zachować realizm – pewne działania, a w zasadzie każde zajmują czas i są pewne granice optymalizacji. Żeby nie wiem co się działo 9 kobiet w miesiąc nie urodzi dziecka, weź to pod uwagę i daj sobie czas.
Masz już podstawową wiedzę. Teraz działaj!