Home MOJE WYPIĘTRZONE MARZENIA Krągły Goraj – najwyższy szczyt województwa lubelskiego

Krągły Goraj – najwyższy szczyt województwa lubelskiego

dodał damian

Korona Polski 

Początek czerwca roku 2020, ostatnie miesiące to cykl kontuzji do tego granice zamknięte z powodu panującej pandemii Covid-19 więc plany górsko-podróżnicze z początku roku musiały zostać zaktualizowane a w zasadzie wyznaczone na nowo 😉 Planowe 2 szczyty z Korony Ziemi i kilka innych Gór z innych gumisiowych koron zostały zamienione na pomysł zdobycia Korony Polski. Więcej o Koronie Polski tutaj. 

Pierwszym intencjonalnym szczytem do Korony Polski, który postanowiłem zdobyć był Krągły Goraj 388,7 m n.p.m – czyli najwyższy punkt województwa lubelskiego i jeden z najwyższych (dokładnie trzeci) szczytów Roztocza po polskiej stronie.

Krągły Goraj – najwyższy punkt województwa lubelskiego

Po drodze na Krągły Goraj zahaczyliśmy o Szczebrzeszyn, przemknęliśmy przez Zwierzyniec (bo sporo ludzi), zatrzymaliśmy się obejrzeć 3 cerkwie (w tym Cerkiew św. Bazylego w Bełżcu), by ostatecznie późnym popołudniem po przejściu sporej burzy i ciągłym deszczu rozpocząć poszukiwania Krągłego Goraja. Trochę średnio się przygotowałem, nie mówię tutaj o ekwipunku, chociaż z tym tez lekko „dałem ciała”. Przedzierając się przez pokrzywy i jeżyny w krótkich spodenkach, gwarantuję że jeszcze przez kilka kolejnych dni wspomnienia same wracają.

Przyznaję że korzystając z dobrodziejstw samochodu z napędem na 4 koła w Hucie Lubyckiej podjechałem trochę dalej jakąś drogą w głąb lasu. Wspomniałem już się nie przygotowałem, mój telefon nie miał tam zasięgu więc mapy Google’a też sobie średnio radzą w takich warunkach o mapie tradycyjnej to już zupełnie zapomnij. Trochę pokręciłem się po okolicy aby w końcu stanąć na tym właściwym wzniesieniu.

Szukając Krągłego Goraja, wszedłem również na Długi Goraj 391,5 m n.p.m., który jest najwyższym punktem na polskim Roztoczu i z którego coś tam widać, bo nie wspomniałem ale większość okolicy to piękny las. Niestety będąc „na szczycie” Długiego Goraja brak jakiejkolwiek informacji z nazwą punktu/szczytu.

Wracając jednak do najwyższego punktu województwa lubelskiego, szczyt jest bardzo blisko wspomnianego Długiego Goraja. Na sam szczyt Krągłego Goraja nie prowadzi bezpośrednio żaden szlak turystyczny. Najłatwiej trafić na szczyt kierując się od strony Huty Lubyckiej czerwonym szlakiem, przy skrzyżowaniu z niebieskim szlakiem odnaleźć dobrze zachowany bunkier. Za bunkrem ścieżka ostro pnie się między drzewami w górę i po () metrach stajemy na najwyższym szczycie województwa lubelskiego. Krągły Goraj zwany wcześniej Kruhłym Gorajem to zarośnięty wyniesienie, pozbawione zupełnie walorów widokowych. W Internecie znalazłem informację jakoby jego wysokość względna wynosiła ponad 40 metrów. Do końca roku 1970 na szczycie usytuowana była drewniana wieża triangulacyjna, z której roztaczał się widok na okolicę.

Obecnie poza słupkiem geodezyjnym o numerze 273, na szczycie brak jakiegokolwiek oznaczenia – co w sumie po wizycie kilka minut wcześniej na sąsiednim Długim Goraju jakoś mnie nie zaskoczyło. Jak widać idea zdobywania Korony Polski nie jest jeszcze zbyt popularna. Ja natomiast szczerze zachęcam do zdobywania Korony Polski i tym samym odszukania Krągłego Goraja. Klimat bukowego lasu, okoliczne cerkwie i kilka metrów różnicy wzniesień gdy bardzo wysilę wyobraźnie przenosi mnie w moje rodzinne Beskidy 🙂

METRYCZKA:

nazwa: Krągły Goraj

lokalizacja: województwo lubelskie

wysokość: 388,7 m n.p.m.

uwagi: najwyższy punkt województwa lubelskiego, trzeci najwyższy szczyt po polskiej strony Roztocza

data wejścia: 11.06.2020

podobne wpisy

Dodaj komentarz