Home KORONA ZIEMI

KORONA ZIEMI

dodał damian

Koronę Ziemi tworzą najwyższe szczyty siedmiu kontynentów. Stąd angielska nazwa ‘The Seven Summits’ („Siedem Szczytów”). Jak sama nazwa wskazuje powinno ich być właśnie siedem, tylko że w praktyce występują pewne kontrowersje i może być ich nawet dziewięć. O co chodzi? O spór między Międzynarodową Unią Geograficzną, a środowiskiem wspinaczkowym i częścią geografów. Otóż nie ma między nimi zgody co do najwyższych wierzchołków Europy oraz Australii i Oceanii. Jakie zatem szczyty składają się na Koronę Ziemi?

  • Everest, 8848 m n.p.m. (Azja)

  • Aconcagua, 6962 m n.p.m. (Ameryka Południowa)

  • McKinley, 6194 m n.p.m. (Ameryka Północna)

  • Kilimandżaro, 5895 m n.p.m. (Afryka)

  • Elbrus, 5642 m n.p.m. lub Mont Blanc, 4810 m n.p.m. (Europa)

  • Masyw Vinsona, 4892 m n.p.m. (Antarktyda)

  • Góra Kościuszki, 2228 m n.p.m. (Australia) lub Piramida Carstensza (inaczej Puncak Jaya), 4884 m n.p.m. (Oceania)

A zatem Elbrus czy Mont Blanc w Europie? Co z Australią? Wchodzimy na Górę Kościuszki czy Piramidę Carstensza? Co do najwyższego szczytu w Europie zdania są podzielone. Większość wspinaczy za najwyższą górę uznaje Elbrus (5642 m n.p.m) na Kaukazie. Z kolei geografowie polemizują między sobą, nie mogąc dojść do konsensusu odnośnie miejsca przebiegu granicy między Europą i Azją. Część przyjmuje, iż jest nią Obniżenie Kumsko-Manyckie, leżące na północ od Kaukazu. Przyjmując tę koncepcję za właściwą, góry Kaukaz i Elbrus znajdują się w Azji. Zatem najwyższym europejskim wierzchołkiem na północ od Kaukazu jest w takim razie leżący na granicy francusko-włoskiej Mont Blanc (4810 m n.p.m.). Gdyby jednak za granicę Europy uznać góry Kaukaz, jak zakładają inni uczeni, wtedy bezsprzecznie najwyższą górą w Europie będzie właśnie Elbrus. Jeżeli chodzi o Australię, to na ten kontynent składają się również tysiące wysp Oceanii. Wobec tego wydaje się zasadne, leżące na nich góry także brać pod uwagę. Dlatego też znakomita część wspinaczy za najwyższy szczyt Australii i Oceanii uznaje znajdującą się na Nowej Gwinei i znacznie trudniej dostępną, Piramidę Carstensza (4884 m n.p.m.). Jak sami widzicie, lista szczytów Korony Ziemi nie jest jednoznaczna. Ci najbardziej zdeterminowani, którzy chcą zdobyć ‘The Seven Summits’, wspinają się zarówno na Piramidę Carstensza jak i Górę Kościuszki. Wchodzą też na Mont Blanc… To o 2 wierzchołki więcej niż pierwotnie zakładano. Ale… Przecież dla miłośników gór i górskich wypraw to żadna przeszkoda, a jedynie dodatkowe wyzwanie, piękne wyzwanie.

Jak to wszystko się zaczęło? Gdzie swój początek ma idea Korony Ziemi? Otóż pomysłodawcą całego projektu jest przedsiębiorca i pasjonat gór, Richard Bass, który obrał za cel zdobycie najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. W 1985 roku, wchodząc na Everest, doprowadził do końca swój zamysł. Rok później ukazała się książka pt. ‘Seven Summits’, której był jednym ze współautorów. Jego lista nie uwzględniała ani Mont Blanc, ani Piramidy Carstensza. Koncepcję Bassa podchwycili inni wspinacze, ale zaprezentowane przez niego zestawienie szczytów Korony Ziemi, budziło pewne zastrzeżenia (wspomniane wcześniej). W 1986 roku Reinhold Messner, jako pierwszy, sugerując się rozleglejszym definiowaniem kontynentu australijskiego, wyszedł z pomysłem, by do spisu Korony, w miejsce Góry Kościuszki, włączyć Piramidę Carstensza. Niedługo po tym wydarzeniu, wiosną 1986, Pat Morrow wszedł na Piramidę i jako pierwszy zdobył Koronę Ziemi w wariacie przedstawionym przez Messnera.

Jako pierwszy Koronę Ziemi zdobył, wspomniany wyżej Amerykanin, Richard Bass, w 1985 roku. Następnymi „pogromcami” szczytów Wielkiej Korony (już łącznie z Piramidą Carstensza), w kolejnym roku, zostali, najpierw Kanadyjczyk Pat Morrow, a kilka miesięcy później Reinhold Messner. Z informacji jakie możemy znaleźć na stronie poświęconej Koronie Ziemi (www.7summits.com) wynika, że do końca 2016 roku zdobyło ją łącznie 416 wspinaczy, w tym w wariancie z Piramidą Carstensza 291 osób. Jeżeli chodzi o Polskę, jako pierwszy Koronę Ziemi skompletował w 1999 roku znany himalaista, Leszek Cichy. W roku 2000 dołączyła do niego Anna Czerwińska.

Na który szczyt najtrudniej się wdrapać? Pierwsza myśl: Everest – brzmi sensownie i raczej nie budzi żadnych wątpliwości, również bardzo trudna jest Denali. Jednak w dużej mierze wszystko ostatecznie będzie zależało od indywidualnych możliwości, doświadczenia we wspinaczce i umiejętności. Mądre głowy stworzyły wiele różnych skal określających stopień trudności danej góry. Wyruszając po szczyty, pewnie warto się z nimi zapoznać. Jedno jest pewne – do każdej wyprawy trzeba się solidnie przygotować (fizycznie, psychicznie, finansowo), a do tego potrzeba i czasu i konsekwencji. To już nie przelewki, każdy z wierzchołków jest wymagający.

Mount Everest

Mount Everest

pasmo górskie: Himalaje
kraj: Chiny, Nepal
wysokość: 8850 m n.p.m
wybitność: 8850 m

Aconcagua

Aconcagua

pasmo górskie: Andy
kraj: Argentyna
wysokość: 6960 m n.p.m
wybitność: 6960 m

Denali

Denali

pasmo górskie: Kordyliery
kraj: USA
wysokość: 6194 m n.p.m
wybitność: 6138 m

Uhuru

pasmo górskie: Kilimandżaro
kraj: Tanzania
wysokość: 5895 m n.p.m
wybitność: 5885 m

Elbrus

Elbrus

pasmo górskie: Kaukaz
kraj: Rosja 
wysokość: 5642 m n.p.m
wybitność: 4741 m

Masyw Vinsona

Masyw Vinsona

pasmo górskie: Góry Ellswortha
kraj:
wysokość: 4892 m n.p.m
wybitność: 4892 m

Puncak Jaya

Puncak Jaya / Piramida Carstensza

pasmo górskie: Góry Śnieżne
kraj: Indonezja
wysokość: 4884 m n.p.m
wybitność: 4884 m

Mont Blanc

Mont Blanc

pasmo górskie: Alpy
kraj: Francja / Włochy
wysokość: 4808 m n.p.m
wybitność: 4698 m

Góra Kościuszki

Góra Kościuszki

pasmo górskie: Góry Śnieżne (Wielkie Góry Wododziałowe)
kraj: Australia
wysokość: 2228 m n.p.m
wybitność: 1840 m