Home KORONA POLSKI

KORONA POLSKI

dodał damian

Korona Polski – najwyższy szczyt w każdym województwie

O Koronie Gór Polski, większość miłośników górskiego łazikowania pewnie słyszała ale o Koronie Polski już zdecydowanie mniej. Korona Polski to zestawienie najwyższych szczytów każdego województwa. Słowo „szczyt” w odniesieniu do kilku punktów w zestawieniu użyte jest mocno nad wyraz czego jestem świadom i zdecydowanie lepiej się czuję gdy używam określenia „najwyższy punkt” danego województwa.

Kilka województw może pochwalić się typowo górskimi szczytami, jednak większość punktów to wzgórza lub po prostu wzniesienia. Najwyższe w zestawieniu są małopolskie Rysy, 2499 m n.p.m. (są one jednocześnie składową innych koron m.in: Korona Karpat, Korona Gór Polski, Korona Europy, itd), natomiast najniższa w Koronie Polski jest Czarna Góra, 189 m n.p.m. w województwie kujawsko-pomorskim. Średnia wysokość wszystkich szesnastu szczytów w Koronie Polski wynosi ok. 723 m n.p.m.

Przygoda ze zdobywaniem Korony Polski jest super pretekstem do odkrywania piękna naszego kraju. Jak już napisałem powyżej większość najwyższych punktów ma charakter niegórski, stąd poza wejściem na Rysy pozostałe składowe korony nie powinny przedstawiać żadnych trudności technicznych czy kondycyjnych. Z racji stosunkowo małej popularności Korony Polski większą trudność może sprawić odnalezienie danego punktu, niż samo wejście ?

Część punktów jest równocześnie najwyższymi szczytami/wzniesieniami mezoregionów geograficznych – w Polsce mamy 344 mezoregiony geograficzne – może ktoś pokusi się o zdobycie najwyższych punktów wszystkich mezoregionów? Zadanie wydaje mi się nader ambitne