Home GÓRSKIE KORONY – ZNAJDŹ SWÓJ GÓRSKI CEL

GÓRSKIE KORONY – ZNAJDŹ SWÓJ GÓRSKI CEL

dodał damian

Kolekcjonowanie jest świadomym zabiegiem mającym na celu gromadzenie dóbr w sposób uporządkowany ze względu na przyjęte kryteria – przeciwieństwo zbieractwa (symbolomanii). Zakładam, że większość z nas coś, kiedyś zbierała lub nadal zbiera. Kolekcjonerstwo jest popularnym hobby a do tego rozwija się już w na bardzo wczesnym okresie naszego rozwoju. Swego czasu też zbierałem przeróżne rzeczy i w sumie nadal to robię. Dodatkowo bodaj każdy prawdziwy gentleman coś kolekcjonuje ?

Góry i kolekcjonerstwo

A jak się ma kolekcjonowanie z górami i podróżami? Nie dochodzi tutaj co prawda do gromadzenia przedmiotów, bo wejście na górę lub odwiedzenie jakiegoś miejsca nie jest materialnym doświadczeniem (przynajmniej tak mi się wydaje). Jednak zawsze można nadać temu wydarzeniu jakiś materialny wymiar. Od bardzo obecnie powszechnego zrobienia zdjęcia, przybicia pieczątki, zakupu magnesu po inne przedmioty będące egzemplifikacją tego miejsca. Wśród oryginalnych górskich kolekcji widziałem zdjęcie zbioru kamieni pochodzących ze szczytów tworzących Koronę Europy.

Jak wspomniałem kolekcjonowanie jest działaniem zaplanowanym i zdefiniowanym przez określone kryteria. Można oczywiście chodzić po górach dla samej przyjemności wchodzenia i schodzenia i nie będzie tutaj mowy o zbieractwie. Bo już sama turystyka jest rodzajem popularnego i pozytywnego hobby. Nie mniej wydaje się, że część ludzi czerpie dodatkową przyjemność z usystematyzowania działalności podróżniczej czy górskiej. Podstawy tego systematyzowania pewnie mają różne źródła. Dla jednych będzie to nadanie głębszego sensu, możliwość gratyfikacji (za uzbieranie punktów GOT otrzymam odznakę), okazja do rywalizacji z innymi zdobywcami kolekcji, możliwość stania się ekspertem danej korony, itd.

Górskie Korony jako dobra wolne

Ogromna przewagą w kolekcjonowaniu górskich koron jest ich względna wolność i niewyczerpalność – jeżeli ktoś zdobędzie określoną górską koronę nie oznacza to że inni będą mieć utrudniony dostęp do tego – elementy składowe kolekcji się nie wyczerpują w akcie zdobycia. W dobie Internetu jest wręcz przeciwnie, każdy kolejny zdobywca sprawia że dana korona jest bardziej osiągalna, pozyskujemy informację o danej górze, o drodze jak na nią wejść, jakie trudności mogą wystąpić itp. Oczywiście jeżeli interesuje nas aspekt rywalizacji w wymiarze bycia pierwszym czy najszybszym to już zupełnie inny rodzaj przygody.

Pierwsza górską koroną na jaką trafiłem wiele lat temu był Korona Gór Polski. Przeczytawszy o niej wspólnie z moim ówczesnym towarzyszem praktycznie każdej górskiej eskapady (Tomek) postanowiliśmy zdobyć wszystkie 28 szczytów. Życiowe wybory sprawiły, że trochę nam to dłużej zajęło niż planowaliśmy ale każdy ostatecznie figurę domknął i został zdobywca Korony Gór Polski.

Kontrowersje i błędy wokół konstrukcji Górskich Koron

Pewnym fenomenem górskich Koron są kontrowersje wokół nich i nie mówię o tym kto pierwszy i kto szybciej ale o skład poszczególnych zestawień. Kontrowersje czy błędy towarzyszą chyba większości górskich koron – od Korony Gór Polski przez Koronę Europy po Koronę Ziemi. Nie mniej mimo tych zawirowań zachęcam do przygody zdobywania górskich koron i tworzenia nowych.

Od marzenia do przygody

Lubię marzyć, planować i wiedzieć w którym miejscu swojego zamierzenia jestem, stąd po części moja słabość do wszelkiej maści koron, zestawień i innych tabelek. Poszczególne szczyty koron, stanowią również dobry pretekst do odkrycia nowych miejsc, które być może nie przyszły by mi nawet do głowy. Opisywane przeze mnie korony mają już swoich pierwszych zdobywców. Nie mniej można oczywiście znajdować sposoby które pozwolą nam sprawić że będziemy pierwsi pod jakimś względem: wiek, płeć, narodowość, sposób dotarcia, bez wykorzystania takiego czy innego wsparcia itp.,

Wymarzona, wyśniona Wulkaniczna Korona

Jak pisałem w innym miejscu na tej stronie o Koronie Ziemi, słyszało pewnie duża część czytelników tego bloga a Wulkaniczną Koronę Ziemi kto kojarzy?

Wulkaniczna Korona Ziemi to młodsza siostra Korony Ziemi. W skrócie: Wulkaniczna Korona Ziemi /ang. Volcanic 7 summits/ to 7 najwyższych wulkanów po jednym na każdym kontynencie. Technicznie żaden ze szczytów nie jest trudny, najwyższy Ojos del Salado nie przekracza wysokości siedmiu tysięcy metrów n.p.m. Nie mniej, Wulkaniczna Korona Ziemi to duże, wymagające determinacji wyzwanie dla wytrwałych, a zarazem cel, który obecnie pozostaje w zasięgu możliwości również zapaleńców-amatorów (takich jak ja).  Więcej o Wulkanicznej Koronie Ziemi.

Najwybitniejsze szczyty Ziemi – Ultra-prominent peak

Wiele lat temu zainteresował mnie temat wybitności* szczytów i szukając czegoś więcej na ten temat trafiłem początkowo na dość szczątkowo informacje – w polskim Internecie, praktycznie żadne . Szukając dalej znajdowałem coraz to nowe ciekawostki, pośrednio dzięki liście najwybitniejszych trafiłem na wspomnianą wcześniej Wulkaniczną Koronę Ziemi. Ale tutaj nie o wulkanach a o najwybitniejszych na Ziemi. Na anglojęzycznych stronach kilkukrotnie spotkałem się z informacją iż są pasjonaci, którzy chcą zdobyć 50 najwybitniejszych szczytów na Ziemi (Ultra-prominent peak) – jako ciekawostkę a może inspirację wrzucam do podejrzenia listę 49 szczytów ULTRA

*Wybitność szczytu – liczba określająca, na ile szczyt wyróżnia się ze swojego otoczenia. Wybitność definiuje się jako różnicę wysokości między danym szczytem i najniższą warstwicą okalającej go, która nie obejmuje żadnego wyższego szczytu.

Wielka Korona Tatr

Wielka Korona Tatr czyli 14 najwyższych szczytów w Tatrach, których wysokość mierzona w stopach wynosi powyżej 8000 przy wybitności większej niż 100 metrów, stanowi to analogię do ośmiotysięczników w Himalajach i Karakorum.
Istnieją dwie wersje Korony Tatr. Tą którą prezentuję, jest to pierwsza wersja zamieszczona w czasopiśmie „Góry” w 1998 roku przez Piotra Mielusa. Podstawowym kryterium przyjętym jest tutaj wysokość szczytów. Istnieje także inna wersja opisana jako „najwybitniejsze szczyty w Tatrach”

Korona Gór Polski

Korona Gór Polski (Korona Gór Polskich) – 28 szczytów, nieomal odpowiadających spisowi najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. Różnica polega na tym, że za najwyższe uznano te szczyty, na które w chwili ustalania Korony prowadził znakowany szlak turystyczny, w wyniku czego nie uwzględniono najwyższych szczytów Gór Bialskich i Gór Złotych.
Koncepcja została przedstawiona w 1997 roku przez Marka Więckowskiego i Wojciecha Lewandowskiego w czasopiśmie „Poznaj swój kraj”. Korona Gór Polski zatwierdzona została 13 grudnia 1997 r. na specjalnym spotkaniu zwołanym przez redakcję „Poznaj swój kraj”, inaugurującym jednocześnie powstanie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Ogłaszając ideę KGP, redakcji „Poznaj swój kraj” chodziło nie tylko o odciążenie najpopularniejszych gór na czele z Tatrami i spopularyzowanie wielu innych, atrakcyjnych, lecz nieznanych pasm, ale także o dogłębne poznanie tych rejonów kraju.

Korona Karpat

Korona Karpat – ciekawa ale raczej niepopularna (jeszcze) górska korona. Na koronę składają się najwyższe karpackie szczyty ośmiu państw na terenie których leżą Karpaty. Spośród 8 szczytów Korony Karpat, 5 z nich jest jednocześnie najwyższymi szczytami danego kraju, tym samym są zaliczane do Korony Europy. Najwyższy szczyt to słowacki Gerlach, najniższy z kolei to Buschberg w Austrii.

Korona Polski

Na zakończenie proponuje kolejną polską koronę, czyli taka która zawiera tylko szczyty zlokalizowane na terenie Polski. Jak na koronę przystało będzie to zestawienie najwyższych szczytów każdego województwa. Co  prawda określenie „szczyt” w odniesieniu do kilku punktów w zestawieniu użyte jest mocno nad wyraz czego jestem świadom i zdecydowanie lepiej się czuję, gdy używam określenia „najwyższy punkt” danego województwa.

Powyższe kilka koron stanowi wycinek bogactwa górskich zestawień „naj”. Kilka najbardziej znanych koron zabrakło (m.in; Korona Ziemi, Korona Himalajów i Karakorum) przede wszystkim z racji obszernej „literatury”.